„Няма план(ета) Б!” – Модели на противодействие срещу „бързата“ и неетична мода

„Няма план(ета) Б!” – Модели на противодействие срещу „бързата“ и неетична мода

Образователна платформа „Без дистанция” 2025 е част от проекта „Life Long Burning – Future Lost and Found (LLB 3) и се осъществява с финансовата подкрепа на Програма „Творческа Европа” на Европейския съюз, Национален фонд „Култура” по програма „Целева подкрепа „Творческа Европа“, в партньорство с Гьоте-институт България.

В основата на лекцията е актуалната тема за климатичната справедливост и опазването на околната среда. Според данни на Европейския парламент, през 2020 г. средното потребление на текстилни продукти от един човек на ЕС е изисквало 400 кв. м. земя, 9 куб. м. вода, 391 кг. суровини и е причинило еквивалента на 270 кг. емисии СО₂. Текстилното производство, боядисването на големи количества плат и крайната обработка са причина за 20% от замърсяването на прясната вода в световен мащаб. По-малко от половината от непотребните дрехи се събират за ново използване и рециклиране, а само 1% се превръщат в нови дрехи. Вместо да се изнасят или преизползват, 87% от текстилните отпадъци се изгарят или депонират.

„Купувай по-малко, избирай добре и удължи трайността“ – призовава Вивиен Уестууд, емблематичната британска дизайнерка и пионер на устойчивата мода. Като дизайнери, творящи в епоха на свръхконсумация, неетични и нехуманни производствени технологии и процеси, сме наясно с отговорността, която носим за едно по-смислено (модно) бъдеще. Търсим нови начини за съзнателно потребление, преизползване на вече създадени продукти и превръщането им посредством методи на рециклиране и upcycling в новаторски устойчив дизайнерски обект с добавена стойност.

Кои дизайнери – „модни активисти“ предлагат модели на противодействие? Ще разгледаме акциите на съпротива на австрийската активистка Елизабет Прантнер и ще дадем примери от ангажираната работа на американския дизайнер и активист Джеф Гарнър. 

Нели Митева е завършила специалност „Моден дизайн“ в Университета по приложни науки и дизайн в Трир, Германия. Развива собствени колекции под марката „nelmit“. Работи и като дизайнер на свободна практика, преподавател (с опит като лектор по моден дизайн в AMD Akademie Mode & Design Мюнхен), консултант на дизайнерски концепции, модна журналистика и дизайн на костюми.

Част от наградите, с които е отличена от международни конкурси, са: Наградата за дизайн и иновации на Министерството на икономиката на Северен Рейн-Вестфалия, класиране за финала на наградите Smirnoff Fashion Awards, на Grand Prix International Fashion Design Berlin 2003 и др. През 2007 г. и 2009 г. списание Grazia я номинира за „Жена на годината“ в категорията „Дизайн“. През 2007 г. Нели създава ИВАН АСЕН 22 като концептуална платформа за представяне на млади прогресивни модни дизайнери в София, а през 2009 основава Фондация „ИВАН АСЕН 22” за представяне и подкрепа на съвременни дизайнери и е неин артистичен директор и куратор.

От 2015 насочва интересите си в посоката на концептуалната мода и ролята ѝ в контекста на съвременните изкуства. През 2018 г. получава наградата Big See Inspirational-Visionary Award. 

Митева е автор на книгите „Гласовете на модата – антология на съвременния български моден дизайн“ и „Идеи за носене – Концептуален български моден дизайн’.

„Без дистанция“ е образователната платформа на фестивала „Антистатик“, чиято цел е да стимулира професионалните умения в сферата на съвременния танц и пърформанс, срещите и контактите между колеги, както и да провокира артистите към нова изразност.

Съдържанието на платформата е подчинено на темата на фестивала и през 2025 изцяло се потапя в различни аспекти на съпротивата, следвайки мотото „Жестове на съпротива“. 

Лекция на Нели Митева