15 май, 21 ч., Център за култура и дебат „Червената къща” Кинестетик проджект (България)
ТАНЦОВА ВЕЧЕР НА МЕРИ ВИГМАН
Съвременният танц не спира да се завръща към своите начала, зададени от неговите пионери в Европа преди век. Те скъсват с традициите на класическия балет и създават нови танцови форми, които да изразяват тяхната индивидуалност и духа на времето. Германката Мери Вигман е от най-значимите фигури на модерния танц.
АРАХНОФИЛИЯ – КОЙ СЕ СТРАХУВА ОТ ЖЕНАТА АРТИСТ?
Арахне, паякът, е добре позната от гръцката митология. Тя може да бъде “четена” като първата известна жена-артист. Арахне плете реалността в момента на ставането и, дешифрира света като мрежа от факти, за които няма една-единствена истина. Тя се бори срещу регулативните сили и норми, които се опитват да навлязат в сферата на артистичната продукция, да я контролират и определят. Арахне е пърформанс артист.
MAYDAY
“Mayday” е международно приетият сигнал за призив за помощ в бедствена ситуация. Танцовият спектакъл като детективска лупа уголемява форми на комуникационния хаос в съвременната динамична конкурентна среда. Навлизането на технологиите в ежедневието помага да обменяме информация, въпреки разстоянията помежду ни.
В ТАНЦА
На 29 май 1913 г. в Театъра на Шанз-Елизе в Париж публиката става свидетел на световната премиера на „Пролетно тайнство“ по музика на руския авангарден композитор Игор Стравински и в хореография на Васлав Нижински.
УЪРКШОП НА СИЛКЕ ГРАБИНГЕР (АВСТРИЯ)
Уъркшоп с австрийската танцова артистка Силке Грабингер. В него участниците ще навлязат в логиката на движение и експресивността на уличния танц в съчетание със съвременни танцови техники. Уъркшопът е насочен към професионалисти и любители с добра физическа подготовка.
СИЛКЕ ГРАБИНГЕР КАТО ОБЕКТ НА ЕКСПЕРИМЕНТ
Силке Грабингер е танцьор и хореограф. Тя е жена. Бивша брейк данс танцьорка и изпълнителка в Цирк дьо Солей. Какви представи се приписват на личността й, с какви теми и въпроси я свързват хореографите и какво прави тя с тях?
КАК ДА КОМЕНТИРАМЕ ЕДНО ПРЕДСТАВЛЕНИЕ: МЕТОД ЗА ОБРАТНА ВРЪЗКА
За артиста получаването на мнения, критика или въпроси е особено важно. Програмата за изпълнителски изкуства DasArts (Амстердам) разработва метод за структуриране процеса на даване на обратна връзка. Представянето му включва прожекция на документален филм за метода и разговор, воден от Младен Алексиев, участник в програмата.
ПОРЕДИЦА ЗА БЪДЕЩЕТО
„Поредица за бъдещето // танц от 2043 / танц от 2044” е представление в две действия, които се занимават с въпроса как би изглеждал съвременният танц след 30 години и как ли ще се танцува тогава. За да съберат гледни точки, Вили Прагер и Соня Преград провеждат интервюта с други танцови артисти от различни поколения, питайки ги как и защо са избрали танца като средство на комуникация и самоизразяване и какъв би бил отговорът им след няколко десетилетия.
ФЕЙСБУК ТЕАТЪР
„Намирам за много здравословно да се опитват и експлоатират нови формати и начини на това как се прави, как се мисли или как се пише театър. Социалните мрежи според мен успяват да акумулират неизчерпаем и уникален драматургичен материал и аз от години съм се питал, дали е възможно тази естествена опитност на хората в боравенето със социалната мрежа да се имплантира и упражнява в един пространствено и времево ограничен театрален контекст”, казва Иво Димчев.
КАКВО Е СЕГА?
Продукция на Лаури Янг в копродукция със SOPHIENSÆLE. Финансирана със средства на Сената по култура към кмета на Берлин и от Съвета по изкуства на Канада. С любезното съдействие на „Radialsystem V” и „Sasha Waltz & Guests”