Четири не-блондинки
Четири не-блондинки
Четири не-блондинки
Четири не-блондинки

Четири не-блондинки

(Германия)

Гостуването на представлението се осъществява в партньорство и с финансовата подкрепа на Гьоте-институт България и Министерство на културата.

„Четири не-блондинки“ използва за отправна точка есето на цветнокожата американската писателка Клаудия Ранкин като повод за изследване на феномена „блондин/ка“. По време на вечеря с преподавателки в университета Ранкин е попитана как според нея следва да реагират те, когато чернокожите им студенти се изрусяват. След като не успява да отговори еднозначно, тя започва да се занимава по-задълбочено с тази тема и крайният резултат е нейното есе, което разглежда блондинството и присъщата му амбивалентност.

Русата коса се появява преди около 11 000 години като генетична мутация в Северна Европа. В районите с по-слаба слънчева светлина по-светлата коса позволява по-добро усвояване на витамин D. Днес само около 2% от световното население има естествено руса коса. Тази рядкост на русото го прави силно желано и е причина за разработване на различни техники за изрусяване през вековете. Значението, приписвано на русата коса, варира през различните епохи и в различни културни контексти, в резултат на което този феномен има сложна културна история, изпълнена с противоречия.

Един от най-разпространените стереотипи е, че блондин/к/ите са глуповати и лесно сексуално достъпни. В интерес на истината обаче, 48% от жените изпълнителни директорки на компании, класирани в борсовия индекс S&P 500, са блондинки, както и мнозинството от директорки на университети в САЩ. Русата коса, която преобладаващо се мисли като присъща на европейците с по-светла кожа, също така се е превърнала в символ на “белия човек”. Решението да си изрусиш косата отправя различни обществени послания. 

Представлението „Четири не-блондинки“, в което участват различни неруси изпълнители, разглежда многоизмерните нюанси на русотата, съчетавайки нейната културна история с личния опит на изпълнителите.

Кристоф Винклер е един от най-изтъкнатите и многостранно изявени хореографи в Германия. Работата му обхваща широк спектър от форми и теми – от дълбоко лични истории до политически теми. Под шапката на „Компания Кристоф Винклер“ той събира танцьори от цял свят, които си сътрудничат като временен колектив по широк спектър от съдържание. От 1996 г. насам създава и над 98 танцови представления като артист на свободна практика. 

През 2014 г. представлението му „Dance Is Not Enough“ e отличено с наградата на Немската сценична асоциация, Фауст, в категория „Най-добра хореография“. През 2016 г. наградата Фауст отново е присъдена на неговата соло-продукция „Urban Soul Café“, за която изпълнителя Алоали Тапу е обявен за „Най-добър танцьор“.

В последно време създава представленията „Ernest Berk – The Complete Expressionist“, „Julius Eastman – Speak Boldly“ и „We Are Going To Mars“, които са вдъхновени от музиката. 

През последните две години „Компания Кристоф Винклер“ се фокусира върху проекта „Environmental Dances“, който обединява международни видео-танцови творби, засягащи темата за климатичните промени.

През 2020 г. Кристоф Винклер е удостоен с наградата „Джордж Табори“. През май 2022 г. получава Германската танцова награда – най-високото отличие за танцови професионалисти в Германия.

Международната програма на фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“ 2025 се организира от Фондация „Брейн Стор Проджект“ и Сдружение „Номад Денс“ с финансовата подкрепа на Министерство на културата, Столична община – Календар на културните събития, Гьоте-институт България, изследователския проект DanceMap, финансиран от програма „Хоризонт Европа“ на Европейския съюз и в партньорство с РЦСИ „Топлоцентрала“ и галерия „Академия“ на Националната художествена академия. 

Цени на билетите: Плати колкото можеш – ти избираш между 40, 30 или 20 лева според възможностите си. 

С грижа и разбиране към различните ситуации, в които се намира публиката ни, през 2025 г. Антистатик въвежда „плати колкото можеш“ принцип на ценообразуване за всички билетите за събитията в програмата на фестивала с вход. Всеки зрител може да избере каква сума да заплати за билета си от три ценови категории – 40, 30 и 20 лева.  

До 4 май 2025 г. всички ученици и студенти, както и колеги работещи в сферата на танца могат да се възползват и от специални билети на стойност 15 лева.


Инфо
Екип
Билети