Образователна платформа „Без дистанция” 2025 е част от проекта „Life Long Burning – Future Lost and Found (LLB 3) и се осъществява с финансовата подкрепа на Програма „Творческа Европа” на Европейския съюз, Национален фонд „Култура” по програма „Целева подкрепа „Творческа Европа“, в партньорство с Гьоте-институт България.
Може ли изкуството да се съпротивлява? И ако да, на какво? Как? И защо?
Преди двайсет години твърдях: изкуството, творчеството, само по себе си е съпротива. Днес, в епохата на срив на модела на свят, в който беше утвърждавана подобна теза, трябва да поставим метакритическия въпрос: провали ли се изкуството? Провалиха ли се всички проекти, които се стремяха към промяна на света, към преодоляване на ограниченията, неравенствата и глобалната несправедливост? Или напротив – отвъд меланхоличните апокалиптични нагласи трябва да твърдим, че съпротивата на творчеството тепърва ще даде плод?
Лекцията ще привлeче разнородни и необичайни примери от полето на съвременното изкуство, с фокус върху съвременния танц.
Боян Манчев е философ, професор в Нов български университет, Берлинския университет за изкуства и Университета „Холинс“. Автор е на двайсет книги на български, френски, английски, немски, италиански и японски език, последните от които са „Метаморфозата, светът“ (съвместно с Жан-Люк Нанси, София, 2024), „Свят и свобода“ (София, 2023) и „Краят на съвременното изкуство? Или бъдещето на изкуството“ (София, 2022). Въпросът за нова философска форма, отговаряща на изискването за нова онтология на съществуването и нов израз на етически, естетически и политически опит, е централен в изследователската, преподавателската и драматургичната му работа, осъществявана през последните десетилетия в Париж, София, Берлин, Виена и Токио.
„Без дистанция“ е образователната платформа на фестивала „Антистатик“, чиято цел е да стимулира професионалните умения в сферата на съвременния танц и пърформанс, срещите и контактите между колеги, както и да провокира артистите към нова изразност.
Съдържанието на платформата е подчинено на темата на фестивала и през 2025 изцяло се потапя в различни аспекти на съпротивата, следвайки мотото „Жестове на съпротива“.